Vzduchotěsnost


Vzduchotěsnost obálky budovy je v současnosti jedním z hlavních ukazatelů kvality provedení stavby (nejenom dřevostavby) Použití různých moderních technologií (např. řízené větrání, vytápění, klimatizace, ale i všechny dotační programy (zelená úsporám, kotlíkové dotace) vyžadují vzduchotěsně provedenou obálku. Těsnost objektu se ověřuje měřením vzduchotěsnosti, tzv. Blower-Door-testem. Toto měření provádějí akreditované firmy (např. Isocell, VVUD, Wurth ) a následně vystavují Certifikát o vzduchotěsnosti budovy, na základě kterého jsou pak investorům propláceny dotace a hlavně mají jistotu, že je dům postaven správně, že řízené větrání ( rekuperace ) bude fungovat, že jejich dům nevykazuje zbytečné tepelné ztráty a v neposlední řadě, že izolace domu ve stěnách, stropech a šikminách není příliš namáhána vzdušnou vlhkostí z interiéru. Zpravidla se provádí 2 měření, takzvané B měření v rozestavěném objektu, kdy je možné případné netěsnosti lokalizovat a opravit a potom A měření v dokončeném objektu. A měření je potom směrodatné jako příloha pro vyplacení dotace.

Akreditovaným měřícím firmám (kterých je v ČR velmi málo) se dost často stává, že přijedou na stavbu a tato není na měření vzduchotěsnosti vůbec připravena. Žádosti investorů o provedení kontrolního měření dost často nemůžou z kapacitních důvodů vyhovět. 

V takovém případě Vám můžeme pomoci, protože máme k dispozici měřicí přístroj ATM blowtest 3000 a 20 let zkušeností. Kdokoliv si může objednat kontrolní měření, jehož výstupem sice není certifikát, ale umíme netěsnosti na místě lokalizovat, opravit, opravy ověřit a předat investorovi stavbu tak, aby při měření "A" akreditovanou firmou nebyl problém s výslednou hodnotou. Budete tak mít jistotu, že budou netěsnosti opraveny ve fázi před zakrytím konstrukcí a že tudíž nebude třeba při měření "A" v hotovém domě řezat do sádrokartonu a obtížně netěsnosti hledat.