Dozorování dřevostaveb - TDI
Dřevostavba je dosti specifická záležitost, která nemá s klasickou stavařinou mnoho společného, protože se používají naprosto odlišné materiály s odlišnými vlastnostmi. Úplně jinak se chovají při větších teplotních výkyvech. Je proto zcela běžné, že dozorování provádí sice stavař, ale o dřevostavbách nic moc neví, protože tento systém výstavby se u nás ve větší míře rozšiřuje teprve posledních 10 let. Před tím tu byly jen tzv. okály ze 70 let, což je ovšem technologicky úplně jinde. Proto mu snadno uniknou různé detaily, ( ošetření prostupů obvodovou konstrukcí, eliminace tepelných mostů, celistvost vzduchotěsné obálky budovy, správné pořadí prováděných prací ), které jsou pro následné dobré vlastnosti dřevostavby velmi důležité.
Velmi často je slyšet názor, že na dřevostavbě se nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. Bezvadné fungování dřevostavby závisí na mnoha drobnostech a detailech, o kterých laik, ale bohužel i někteří stavaři neví. Nejvíce se podceňuje ošetření prostupů obvodovou konstrukcí, použití správných a kvalitních materiálů. Pokud nejsou provedeny správně, má to fatální následky ( např. kondenzace vodní páry uvnitř konstrukce a tím její postupná degradace ), o kterých se dozvídáme v Černých Ovcích a podobných pořadech. (táhne ze zásuvek, plísně v rozích, trhliny v sádrokartonu apod. Příčinou toho jsou většinou nesprávně provedené vzduchotěsné obálky a nepoužití správných materiálů při tmelení sádrokartonu.
Je opravdu kvalifikovaný stavební dozor jen zbytečná finanční položka, kterou můžeme "ušetřit"? Odpověď je velmi jednoduchá, porovnáme-li náklady na dozorování dřevostavby, které se pohybují v řádu desítek tisíc korun oproti celkové pořizovací ceně domu s tím, že máme 100%-ní garanci, že budou dodrženy všechny technologické postupy s ohledem nejen na stavební fyziku, ale i na výběr vhodného materiálu, který se bude při výstavbě používat.
Jak a o kolik se může dřevostavba bez kvalifikovaného dozoru prodražit?
Firmy často používají levnější materiály na úkor kvality např. páska na prolepení vzduchotěsné obálky stojí 380 Kč/25 m. Na stavbě se v průměru spotřebuje 30 rolí této pásky. Dá se koupit páska i za 100 Kč, ale ta se po čase odlepí a přestane plnit svou funkci. Tím se do konstrukce dostane vodní pára z interiéru a ta někde v konstrukci zkondenzuje. Při otvoru 1x5 cm to může být až 0,2l zkondenzované vody denně. To je dost velké množství, aby byla konstrukce napadena hnilobou a plísní. Sanace takového poškození pak vyjde na desetitisíce.
Dozor umí také posoudit cenové kalkulace a ochránit tak investora od neřestí některých realizačních firem, kterými bývají buď přemrštěné, nebo naopak podezřele nízké ceny (na úkor kvality - použití levnějších a nefunkčních materiálů). Dále může dozor pomoci s koordinací jednotlivých řemesel. A tím vším samozřejmě šetří investorovi peníze.
Dobrý stavební dozor si na sebe vždy vydělá - nejen tím, že ušetří peníze investorovi, ale i stavební firmě možné budoucí náklady včasným upozorněním, či odhalením nějakého chybného řešení konstrukce. Máme víc jak 20 let praxe při realizaci dřevostaveb nejen v Česku, ale i Německu, Rakousku, Švýcarsku, Španělsku a i na vzdálených Špicberkách. Objednáte-li si nás, jako kvalifikovaného dozorce pro Vaši dřevostavbu, budete mít 100%-ní jistotu, že bude Vaše dřevostavba provedena správně a bude sloužit, několika generacím.
U nás máte hodinu konzultace po telefonu zdarma. Sminimálně týdenním předstihem si poptejte 2-3 termíny a my Vám jeden z nich potvrdíme. V čas konzultace voláme my Vám. Ideální je, když budete v čase konzultace u počítače.